عبدالوهاب سهل آبادی درباره وضعیت اقتصاد ایران در صورت تداوم شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: هنوز در ایران و سایر کشورها زمان دقیقی برای مهار ویروس کرونا اعلام نشده و به طور قطع کنترل آن نیازمند کمک همگانی و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در سطح شهر، محیط کار و تولید و حتی خانه است.

وی گفت: متاسفانه امروز تعدادی از مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی جهت کنترل شیوع ویروس کرونا بی توجه هستند و شهر به همان حالت رفت و آمدها و شلوغی گذشته بازگشته است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان با اعتقاد بر اینکه در حال حاضر بخش تولید تمام پشتوانه اقتصاد ایران است، تصریح کرد: به دلیل کاهش شدید بهای نفت، کشور دیگر نمی تواند به این پشتوانه متکی باشد، بنابراین تولیدکنندگان و بخش تولید باید برای حفظ تولید خود در سایه حمایت دولت به صورت جهادی وارد عمل شوند تا بتوانیم با هزینه ای کمتر از بیماری کرونا رها شده و جهش تولید ایجاد کنیم.

وی درباره اینکه در شرایط کنونی کرونا چگونه می توان به جهش تولید رسید؟ اظهار کرد: اشتیاقی که اکنون در بخش تولید وجود دارد، تفاوتی با سال های گذشته نکرده، حتی کرونا سبب تعطیلی بخش تولید نشده است.

سهل آبادی بیان اینکه به دلیل افت بهای نفت و از دادن درآمدهای آن، برای جهش تولید در سال جاری می توان بر پتانسیل های دیگر کشور تمرکز کرد، توضیح داد: ایران ظرفیت بالایی در حوزه معدن دارد و با همراهی دولت می توان این بخش را جایگزین نفت کرد.

وی تاکید کرد: با وجود امکانات بالای بخش معدن، طی سالیان گذشته ظرفیت های این حوزه مغفول مانده است، تصریح کرد: در حالیکه بخش معدن می تواند جبران کمبود فروش نفت را در کشور کند و جایگزین مناسبی در بودجه باشد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه بخش تولید باید تمام شرایط و نکات ایمنی را برای کارگران مهیا کند، تاکید کرد: کارگران به عنوان سرمایه های کشور در این مقطع زمانی نیازمند حمایت دولت هستند.

وی در مورد افزایش حقوق کارگران نیز تصریح کرد: امروز حقوق کارگران با سطح هزینه های موجود همخوانی ندارد و کفاف زندگی آنها را نمی دهد بنابراین انتظار می رود دولت بسته های حمایتی بیشتری را به کارگران ارائه دهد تا انگیزه کار و تلاش در بین کارگران کم نشود.

سهل آبادی در خصوص اقتصاد ایران در دوران پساکرونا، گفت: به طور قطع می توانیم کرونا را به فرصت تبدیل کنیم چرا که حتی سایر کشورهای دنیا پیش از این  ویروس با ایران در تعاملات تجاری نبودند و کشورمان را از لحاظ اقتصادی ضعیف کردند.

وی با اعتقاد بر اینکه امروز آسیبی که کشورهای اروپایی و آمریکا از کرونا می بینند بیشتر از ایران است، توضیح داد: این کشورها هیچ آمادگی را برای اداره این مدل اقتصاد و سختی را ندارند، اما ایران از مدت ها قبل در جنگ اقتصادی و تحریم ها قرار داشته به این دلیل آمادگی بهتری برای گذر از بحران کرونا دارد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران حتی پیش از کرونا به دلیل تحریم ها و فشارها ضعیف و شرایط سختی را داشت، تصریح کرد: البته جامعه ایرانی نشان داده که نسبت به فشارها تحمل بالایی دارند و و با همراهی مسئولان، تشکل ها و بخش خصوصی به طور قطع مقطع روشنی پیش روی اقتصاد ایران خواهد بود.

کد خبر: 97663
تاریخ: 1399/01/26 – 15:39
منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)