داریوش اسماعیلی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در بازدید از معادن شن، ماسه منطقه دو کوهک شیراز به همراه مسوولان استانی، از نزدیک مسائل و مشکلات آن‌ها را بررسی و جهت رفع مشکلات این واحد‌ها دستورات لازم را صادر کرد.

معاون وزیر صمت با اشاره اینکه معادن و صنایع معدنی نقش اساسی در رشد اقتصاد کشور دارد، گفت: با توجه به در خواست سازمان حفاظت محیط زیست و مطرح شدن معادن شن و ماسه دو کوهک در شورای عالی معادن جهت جانمایی و ساماندهی این مجموعه و نیز بررسی مسایل و مشکلات زیرساختی، آب و برق و… دراین معادن ونقش آن‌ها در ساختمان سازی امور عمرانی و زیربنایی در شهرشیراز وحومه بازدید صورت گرفت.

اسماعیلی اظهار داشت: مقررشد تا با همکاری استانداری فارس و سازمان صمت، سازمان محیط زیست در بحث جانمایی پیشنهادات بررسی تا در رفع مسایل و مشکلات و فعالیت این واحد‌ها برنامه ریزی لازم و اساسی صورت پذیردتا معدنکاران و شهروندان هردو متضرر نشوند.

او افزود: اولویت وزارت صمت توسعه فعالیت‌های معادن وصنایع معدنی در کشور است لذا در این راستا ضرورت بازسازی و نوسازی ماشین آلات و تجهیزات موجود درمعادن شن وماسه و ساماندهی فعالیت‌های معادن شن و ماسه همچنین افزایش کیفیت فرآورد‌های این معادن موجب بهره وری بیشتر و جهش تولید می‌شود.

اسماعیلی افزود: مجموعه صنعت و معدن باید موتور محرکه توسعه‌ی استان باشد لذا در این راستا با شناسایی مسایل و مشکلات سد راه بخش تولید وصنعت ومعدن ونیز آسیب شناسی توام با مطالعات کارشناسی شده و نیز بامساعدت مسوولین استانی وکشوری مسیر توسعه وپیشرفت در رشد اقتصادی استان را هموار خواهیم کرد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت با اشاره به اینکه تعداد معادن کشور بیش از ۱۰ هزار معدن است که حدود ۴۴۰۰ فقره از این معادن غیر فعال است، گفت: امسال برنامه‌های ویژه‌ای درراستای تحقق جهش تولید در بخش معادن وصنایع معدنی کشور و استان فارس اجرا خواهد شد همچنانکه برنامه فعال شدن ۱۰۰۰ معدن غیر فعال یعنی حدود ۲۵ درصد را در کشورداریم.

داریوش اسماعیلی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت وعده داد، امسال تعدا زیادی از معادن غیرفعال در فارس به مدار تولید می‌پیوندد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت یاد آورشد: معادن کوچک مقیاس در برنامه فعال سازی قرار گرفته است که استان فارس با همکاری خوبی که با شرکت تهیه وتولید مواد معدنی ایران دارد می‌تواند در زمینه فعالسازی معادن غیر فعال جزو استان‌های پیشرو باشد که دراین خصوص اقداماتی نیز دردست انجام است.

ایزدی درادامه این بازدید گفت: شبانه روز با تلاش وجدیت مسوولین استانی، کشوری و همکاران در سازمان صمت استان فارس در پی رفع مشکلات واحد‌های تولیدی وتجاری هستیم و در راستای آسیب شناسی نوسازی، بهسازی، بحث صادرات وتوسعه زیرساخت‌های حمل ونقل ایجاد اشتغال رفع بیکاری، رونق تولید ترغیب سرمایه گذار ورشد سرمایه گذاری درپی رشد وجهش چشم گیری در فعالیت‌های اقتصادی استان هستیم.

ایزدی افزود: احیای معادن غیرفعال و افزایش تولیدات معدنی نقش مهمی در عملیاتی شدن شعار جهش تولید داشته، همچنین مشارکت بخش خصوصی نیز در اجرای به موقع آن از ضروریات است که باید از ظرفیت این بخش به نحو مطلوب استفاده کرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اضافه کرد: در سال جاری طرح مطالعاتی، پژوهشی بخش معدن تحت عنوان نقشه راه معدن و صنایع معدنی استان با همکاری دانشگاه شیراز در دست انجام است و در بخش اکتشاف نیز در جند پهنه شامل پهنه اکتشاف شمال و شمال شرق استان شامل (شهرستان‌های بوانات، اقلید، خرمبید، آباده، سرچهان و بخش‌هایی از ارسنجان)، پهنه دولومیت در شهرستان‌های جنوبی و جنوب غرب استان، مطالعات اکتشافی در شهرستان‌های نورآباد و رستم، پهنه‌های چهارگانه منطقه قطروئیه نی ریز، مطالعات در حال انجام است.

کد خبر: 105502
تاریخ: 1399/02/31 – 14:50
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان